Ali Çebi

Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye’nin lider kitle fonlama platformu Fongogo Kitle Fonlama Platformu A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü olan Ali Çebi, üniversite eğitimini Amerika'da Northwestern University'de tamamlayıp uzun bir süre New York ve Londra'da yatırım bankacılığı yapmıştır. Bankacılık kariyerinde farklı sektörlerde 50 milyar USD’nin üzerinde şirket alım, satım ve birleşmelerine aracılık etmiştir. İşletme yüksek lisans öğrenimini Fransa ve Singapur'da INSEAD'da tamamladıktan sonra Türkiye'deki büyüme potansiyelini görerek aile şirketinde yatırım direktörü olarak göreve başladı. Bu pozisyonda başta teknoloji olmak üzere, gayrimenkul, enerji, maden ve gıda sektörlerine yapılan yatırımlardan sorumlu. Ali aynı zamanda Keiretsu Forum ve BIC olmak üzere iki melek yatırımcı ağı üyeliği yapmış olup teknoloji sektöründe 20’nin üzerinde melek yatırım yaptı. Ali'nin teknolojiye ilgisi Türkiye'de hızla büyümekte olan ekosistemin farkına varıp burada sayısız fırsat olacağını görmesiyle ortaya çıktı. Bu nedenle 2013 yılında ‘Kitlelerin gücüyle girişimlerin ve işletmelerin kaynağa ulaşımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak’ misyonuyla ve ‘Girişimciliğin, yaratıcılığın ve sonsuz insan kapasitesinin kolektif irade ile desteklenmesiyle hayallerin gerçekleşmesini sağlamak ve bu sayede toplumsal kalkınmaya ön ayak olmak’ vizyonuyla Fongogo’yu kurarak kitlesel fonlamanın ülkemizde öncülük rolünü üstlendi. Ali, Türkiye'de daha çok yeni olan kitlesel fonlamanın sermaye arayışında olan yeni girişimler için çok önemli bir alternatif finansman kanalı olacağına içten inanıyor.

Serkan BAĞÇE

Yönetim Kurulu Üyesi

Müşterileri büyütme ve elde tutma odağında geliri maksimuma çıkarma özelinde tutarlı bir geçmişe sahip deneyimli bir yönetim danışmanı olarak, 16 farklı büyük şirkette 40'tan fazla uzun vadeli proje yönetti.

Son 5 yılda özellikle Kurumsal İnovasyon ve “Startup Engagement” alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinde inovasyon stratejisi geliştirerek programlar düzenliyor. Startup Ekosisteminin problemlerine odaklanan StartupMarket.co’nun kurucusu olan Bağçe Şu anda Fongogo’nun Genel Müdürlüğü pozisyonunu icra etmekte.

Mehmet ÇELİKOL

Yönetim Kurulu Üyesi

Çelikol, Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği eğitiminin ardından Executive MBA ve Girişimcilik Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamıştır

Yaklaşık 20 yıllık Telekom, Hızlı Tüketim Malları, Perakende, Eticaret ve Oyun sektörlerindeki profesyonel ve yöneticilik deneyimlerinin ardından 2017 yılında Garaj Sepeti’ni kuran Çelikol, sonrasında Araba.com ve Tasit.com’u şirket bünyesine katarak Garaj Sepeti’ni kısa sürede Türkiye’nin işlem hacmi en büyük 50 internet şirketinden biri haline getirdi. Çeşitli yatırımcılardan toplamda 5 milyon dolar yatırım alan Garaj Sepeti, 2021 yılında Latin Amerika’nın en büyük startup’ı ve dünyanın en büyük oto teknoloji şirketlerinden biri olan KAVAK tarafından satın alındı. Çelikol, satın alma sonrasında, KAVAK’ın global hissedarlarından biri oldu ve KAVAK’ın Latin Amerika dışındaki ilk şirketi olan CARVAK Türkiye’nin İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevini üstlendi. Aktivitelerine girişim ekosisteminde melek yatırımcı ve danışman olarak devam etmektedir. Son olarak, erken aşama girişimlere odaklanan 75'den fazla yatırımcı ve danışmandan oluşan ABD merkezli Sharks & Partners’ı kurdu.

Çelikol, startup danışma kurulu üyelikleri ve Fongogo Yönetim Kurulu üyeliğine ek olarak Eticaret İşletmecileri Derneği üyesi ve 60 ülkede faaliyet gösteren Dünya Girişimciler Derneği'nin de Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir.

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.