Ülkem Okuyor

Kendine, topluma ve doğaya aynı anda iyilik yapmak ister misin? Ülkem Okuyor ile okuyacak, okutacak ve yeşillendireceğiz. Hazırsanız başlayalım!""

Ülkem Okuyor: 360 Derece Fayda

Ülkemizdeki kitap okuma oranını, dayanışmayı ve doğaya saygıyı artırmayı hedefleyen Ülkem Okuyor abonelik modeliyle çalışan bir sosyal kitap kulübüdür.

Ülkem Okuyor'a abone olduğunda aylık 1-2 kitap adresine gelir, 1 kitap taşra kütüphaneleri için senin adına askıya alınır, her üç aylık aboneliğin için de adına bir ağaç dikilir. Böylelikle aynı anda hem kendine, hem topluma, hem de doğaya iyilik yapmış olursun.

 

 

Kimler Kimlerle Beraber

Ben Hasan Türk. Makina mühendisliği eğitimi almış bir sosyal girişimciyim.

ODTÜ'de öğrenciyken bağlı bulunduğum öğrenci topluluğuyla yaptığımız sosyal etkinlikleri, sosyal girişimci olarak sürdürülebilir ve genişletilebilir bir modele oturtma amacıyla yola koyuldum. Eş kurucular ve gönüllüler katılınca başlamanın zamanının geldiğini düşündüm. Başak, Ali ve İbrahim ile birlikte şu anda 4 kişiyiz ve gönüllü olmak isteyen 2 kişiyle görüşüyoruz.

Öğrenci topluluğumuzla geçmişte yaptığımız kitap ve eşya yardımlarından fotoğraflar:

 

 

Kapsam, Amaç ve Diğer Detaylar

Ben ülkemizdeki kitap okuma oranının düşüklüğüne kafayı takmış durumdayım. Bu nedenle Ülkem Okuyor'un odağında kitaplar ve bu kitapları okuyacak insanlar var.

ÜO ne yapmak, nereye varmak istemektedir?

Ülkemizde kişi başına kitap okuma süresi günlük ortalama 1 dakika bile değil. İlk amacımız ülkemizdeki kitap okuma oranını yükseltmektir. Maddi imkanı olanların hem kendilerine hem imkanı olmayanların kitaplarına sponsor olduğu bir model bu. Böylelikle daha nitelikli, birbirini anlayabilen, hayalleri büyük, edebiyatla, bilimle, sanatla ilgilenen, doğaya saygılı bireylerin fazlalaştığı bir toplum olabiliriz.
 

Sorunlarımızı ya hep beraber çözeceğiz ya da oturduğumuz yerden şikayet etmeye devam edeceğiz.

Bir El Atın Şu İşe


Öncelikli ihtiyacımız 18 bin TL. Bu destekle sosyal girişimimizi hızlı başlatmış ve sürdürülebilirliğini garanti altına almış olacağız. Tabii daha fazla destek gelirse de memnuniyetle kabul eder ve daha fazla kişiye dokunuruz. Ne kadar çok destek gelirse o kadar çok taşra kütüphanesi kurulacak ve o kadar fazla ağaç dikilecek.

Destekleyen herkese şimdiden teşekkür ederiz. Dijital teşekkür sertifikası, basılı teşekkür sertifikası, kitap ayraçlı sertifika, tek kutu, üç kutu, altı kutu, on iki kutu, kütüphanede adın olsun ve kütüphaneye adın verilsin gibi çok çeşitli ödüllerimiz var. Kaçacak yer bırakmadık, en azından birisi kesin sana uyuyordur. :) 

Tüm destekçilere dijital veya fiziksel olarak ödül göndereceğiz. Bir de öyle bir şey göndereceğiz ki, "İyi ki ÜO'ya destek olmuşum!" diyeceksiniz. Fazla meraklandırmayalım. Tüm destek & ödül seçenekleri "iç huzur" garantilidir. 

 

 

Nedenler - Kazanımlar- Farkımız

 

 

  1. Önce Sen Okumalısın: Ayda 1-2 kitap alacak maddi imkana sahipsin, bahanense zaman bulamamak. Biz senin adına kitap seçimini yapıp abonelik süresince her ay 1-2 kitabı adresine kargolayacağız. Önce sen okuyacaksın ki eşin de okuyacak, çocukların da kitapları sevecek, arkadaşların da sana özenerek okumaya başlayacak.
  2. İmkanı Olmayanlar da Nitelikli Kitaplar Okumalı: Kitap bağış kampanyalarında genelde evde fazla yer kaplayan ansiklopedi ve güncel olmayan kitaplar, kısmen de nitelikçe zayıf kitaplar bağışlanır. Biz elverişsiz bölgelere nitelikli kitaplarla gitmek istiyoruz. Hayatı boyunca 1 kitap bile okumayan insanlar olmasın ülkemizde. Sırf doğduğu yer küçük diye hayalleri de küçük olmasın çocukların. Ülkem Okuyor'a destek olarak ayda 1 kitabı da taşra kütüphaneleri için askıya bırak. Dilersen yılda 2 turne şeklinde gerçekleştireceğimiz kütüphane açılışlarına bizimle katıl, iyiliğin toplumumuza yayılsın.
  3. Doğadan Aldığımızı Ona Geri Verelim: Kitap, defter, masa, sıra, tahta, mobilyalar gibi nesneler için eğitimde ve hayatımızın her alanında ağaçları kullanıyoruz. Her 3 aylık abonelik için adına 1 ağaç dikelim. Doğayı en azından aldığımız gibi bırakalım; gelecek için, çocuklarımız için.

Özetle okuyalım, okutalım, yeşillendirelim!
 

Ayrıca destek olmak isterseniz sosyal medya hesabınızdan veya klasik yöntemlerle kampanyanın duyurusunu yapabilir, daha fazla destekçiye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. İyilik için onlarca yol var, yeter ki isteyin! 

Ekip

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
15.012 TL TOPLANDI
Hedef 15.000 TL
%100
40 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Hasan Türk
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.