surdurulebiliryasam.tv

surdurulebiliryasam.tv, sürdürülebilir yaşamın mümkün olduğunu örneklerle anlatan belgesellerin yer alacağı bir web sayfası projesi.

SYTV (www.surdurulebiliryasam.tv)


2008'de kendilerine Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi adını veren bir grup arkadaşın heyecanlı sohbetlerinden doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), her sene dünyanın dört yanından başka bir dünyanın mümkün olduğunu anlatan belgesellerle izleyicisiyle buluşuyor.

Festival sürecinde bütüncül bakış açısına sahip, çözüm barındıran ve yaratıcılık içeren belgesellerin ne denli etkili olduğunu gözlemledik. Gücünü "gerçek"ten alan, iyi çekilmiş bir belgeselle son derece çetrefilli konuların etkin şekilde anlaşılması ve benimsenmesi sağlanabilmekte. Bu filmlerin festival katılımcılarının ötesinde daha çok izleyiciye ulaşması için yıllardır festival ekibinden arkadaşlarla elimizden geleni yaptık; festivalin ardından gelen talepler doğrultusunda gösterim izni alınarak etkinlikler organize edilmesini teşvik ettik.  


www.surdurulebiliryasam.tv bu çabanın devamı olarak festivalde gösterilen belgesellerin daha fazla kişiye ulaşması düşüncesiyle doğdu. 

www.surdurulebiliryasam.tv adresinden SYFF’de bugüne kadar gösterilen ve ileride gösterilecek filmleri bilgisayar ekranından ve mobil cihazlardan izleyicilere ulaştıracağız.


Belgesellerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve şirketler de Sürdürülebilir Yaşam TV’ye üye olarak sürdürülebilirlik yönünde attıkları adımların, projelerin ve yaşadıkları dönüşümün hikayelerini aktaran filmleriyle yer alabilecekler. İzleyiciler böylece Türkiye'den de somut örnekler görebilecek, kurumların bakışaçılarını ve faaliyetlerini izleyerek bunları belgesellerde izledikleri benzer konulardaki diğer çalışmalarla karşılaştırma imkanına sahip olabilecek.


Amacımız ne? 

Günümüzde sürdürülebilirlik kavramı çok değişik şekillerde anlaşılıyor ve kullanılıyor. Manipülasyona vesile olduğunu görenler veya içinin boşaltıldığını düşünenler bu kavramın kullanılmasından rahatsız olabiliyor. Oysa sürdürülebilirliğin anlaşılması bizce hayati bir öneme sahip...

Sürdürülebilirlik kavramın hayatımıza sonradan girmesinin elbette bir nedeni var; insanlık olarak yaşam biçimimizle, ekonomimizle, üretim ve tüketim şeklimizle gezegenimizin sınırlarına dayandık. Artık nereye baksak sürdürülemezliğin hakim olduğunu görüyoruz; dolayısıyla bu durumu yaratan koşulları ve gezegenimizdeki tüm canlılarla uyum içinde yaşamamız için ne yapabileceğimizi çok iyi anlamamız gerekiyor. Ayrıca, bu durumdan çıkmamız için birbirimize ihtiyacımız var. Küçük de olsa bu doğrultuda atılan adımları görmeye, ilham almaya, örnek almaya, başka bir deyişle anlamaya ve harekete geçmeye ihtiyacımız var...

“Günlerce konferans salonlarında elde edemeyeceğimiz etkiyi 1 saat için belgesellerle elde edebiliyoruz”

İşte bu nedenle dünyanın her tarafında sayıları gün geçtikçe artan, bize güç verecek gerçek hikayeler çok önemli. Saatlerce konuşarak, günlerce konferans salonlarında anlatarak elde edemeyeceğimiz etkileri 1 saat içinde sağlayan bu belgesellerin herkes tarafından kolaylıkla izlenebilir olmasını sağlayacağız.


Sürdürülebilir bir yaşama doğru...

Öte yandan, sürdürülebilir bir yaşama doğru atılan her adımın çok değerli olduğu biliyoruz ve kurumların çabalarını da aynı mecrada görünür kılmak istiyoruz. STK'lar, yerel yönetimler, şirketler, üniversiteler, sosyal girişimler... Eğer değişmezsek bundan 15 sene sonra bizi çok farklı bir dünyanın beklediğini biliyoruz. Bir kurum da eğer uzun vadeli bir vizyona sahipse mutlaka bir şeyler yapması gerektiğinin farkında olmalı... İşte medyada bilgi bombardımanında kaybolan haberler veya sadece uzmanlar tarafından okunan sürdürülebilirlik raporlarının ötesinde, bu adımların görselin gücünden faydalanarak ilgili herkes tarafından görülmesini ve anlaşılmasını sağlamak istiyoruz. Kurumları bu çabalarının daha iyi anlaşılması için "reklam yapmadan" film yapmalarını teşvik ediyoruz ve web sayfasında bu filmlere yer vermek istiyoruz.


Üyeler yönetmenlerle irtibata geçebilecek, onları destekleyebilecek! 

Onlarca SYFF gönüllüsünün çabasıyla Türkçe'ye çevrilen belgeseller Türkçe altyazıyla birlikte surdurulebiliryasam.tv'de yayımlanacak. Web sayfasına ücretsiz üye olan bireysel kullanıcılar; filmleri yönetmenlerle yapılan anlaşmaya bağlı olarak ücretsiz veya düşük bir ücret karşılığında izleyebilecek, yönetmenle irtibata geçip gösterim organize edebilecek. Kurumsal üyelerin sürdürülebilirlik için neler yaptığını filmleri üzerinden takip edebilecek.


Desteğiniz ile...

Kampanyada toplamayı hedeflediğimiz 18.000TL ile surdurulebiliryasam.tv'nin tasarımının tamamlanması, gerekli kurulum ve ilk 3 aylık işletme ve tanıtım giderlerini karşılamayı hedefliyoruz.

Destekçilerimize çeşitli hediyeler vereceğiz! Aslında bir kısmı bize de hediye gibi olacak; çünkü destekçilerimizle bir araya gelebileceğimiz organizasyonlarımız var!

Örneğin, her sene İstanbul’a mutlaka en az SYFF’de gösterdiğimiz filmlerin bir yönetmen/yapımcı bir vesileyle (çoğunlukla turistik amaçla) geliyor; gelmeden önce bizimle irtibata geçiyor ve birlikte vakit geçiriyoruz. Önümüzdeki aylarda ziyarete gelen bir yönetmenle (birkaç aday var ancak henüz kesin değil) bir yemek organizasyonunda SYTV destekçilerimizle birlikte bir yemek organize edeceğiz.

Son olarak; projemize vereceğiniz güzel bir destek de bu kampanyayı ve Ekim ayında açılacak web sayfasını arkadaşlarınız arasında duyurmanız olacaktır :) surdurulebiliryasam.tv hayata geçtiğinde hemen üye olarak filmleri izlemeye başlamanız ve aktif kullanıcılar olarak bu filmleri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanız harika olur!


Şimdiden teşekkürler!Proje ekibi:


Soldan sağa: Emrah Kurum - Yaz Güvendi - Tuna ÖzçuhadarPınar Öncel - Meriç Gürsoy


  Ekip

  Proje takımı henüz resim eklemedi.
  Henüz güncelleme yapılmadı.
  Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
  Henüz destek yapılmadı.
  Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
  14.750 TL TOPLANDI
  Hedef 18.000 TL
  %81
  100 DESTEKÇİ
  SÜRE TAMAMLANDI
  Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
  Sonlandı
  Proje Sahibi
  Tuna Özçuhadar
  İstanbul, Türkiye
  ÖDÜLLER
  Proje takımı henüz ödül eklemedi.