Somalı Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Somalı çocuklarla buluşmaya; beraberce görmeye, anlamaya, anlatmaya gidiyoruz. Çocuklarla fotoğraf atölyemiz destekleriniz sayesinde hayat bulacak!

Son gün!

4 kişilik bir ekip geçen haftasonu çok yoğun ama olumlu ziyaretler sonunda yaz boyunca kalıcı atölye mekanımızı belirledik,arkadaşlarımızla tanışmaya başladik bile:)

Kınık-Elmadere'de miniminnacik, dut ağacının gölgesinde bir bina kiraladik (altta), tamirat ve badanasının, düzenlemelerinin bitmesi için ilk atölye ekibimiz bu Cuma yola çıkacak! Bir yandan da şehirde yapacağımız hazırlıklar, alışverişler sıraya koyuldu.

103 destekçi oldunuz - bir sürü de yüreklendirici mesaj ya da gönüllü desteği geliyor. Yürek dolusu teşekkürler.

Destekler için son gün! Etrafınızdaki birer kişiye gelişmelerden bahsedip onları da aramıza katmaya ne dersiniz?


null

Somalı çocuklarla buluşmaya; beraberce görmeye, anlamaya, anlatmaya gidiyoruz. Çocuklarla fotoğraf atölyemiz destekleriniz sayesinde hayat bulacak!

Somalı Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı / Temmuz– Eylül 2014

Soma Maden Faciası 4 il 25 ilçede yüzlerce insanı tamiri zor bir yükün altına soktu. Travmanın katlanan etkisi, maddi kaynakların kısıtlı olduğu, madenciliğin tarım ve hayvancılığın yerini aldığı Soma ve civar maden köylerinde şiddetle hissediliyor.

Fotoğraf Vakfı gönüllüleri olarak bizler, Temmuz - Ağustos aylarında 2 ay süreyle bu bölgede yürüteceğimiz Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi ile Somalı çocukların yanında olmaya, onlarla beraber anlamaya ve anlatmaya hazırlanıyoruz.

Fotoğraf Vakfı Çocuklarla Fotoğraf Atölyelerini Neden Yapıyor?

Fotoğraf Vakfı olarak 15 yılda İzmit’ten Diyarbakır’a, Van’dan İstanbul’a 30 kadar Fotoğrafçı Çocuk Atölyesi'ne önayak olduk. Fotoğraf yoluyla çocuklarla buluştuk; onların hikayelerini anlatmalarına aracı olmaya çalıştık.
İmkanlara ulaşımı kısıtlı ya da doğal afetler, kazalar gibi nedenlerle travma geçiren yüzlerce çocuğun hayata tekrar katılmaları için fotoğrafın dilini onlarla paylaştık.

Şimdi de Somalı çocukların yaşadıkları bu zor süreçte yanlarında olmak ve kendilerini fotoğraf diliyle ifade edebilmelerine yardımcı olmak isteğiyle yola çıkıyoruz.

Yolculuğumuzun gerçekleşmesinde bize destek olur musunuz?

Ne Amaçlanıyor?

İsteğimiz;

* Çocukların travmayla başa çıkabilmelerine yardımcı olmak için kendilerini ifade edebilecekleri araçları onlarla tanıştırmak;

* Çocukların yaratıcı yönlerini geliştirmek;

* Çocukların kendilerine ve çevrelerine olan farkındalıklarını ve duyarlılıklarını artırmaya yardımcı olmak.

Yaz tatili boyunca Soma veya civar bölgelerden birinde kuracağımız yerleşik fotoğraf atölyesinde çocuklara sağlanacak fotoğraf makineleri, atölyede kullanılacağımız projektör ve bir bilgisayara, çocukların tutacağı notlar ve birlikte üreteceğimiz optik oyuncaklar için kırtasiye malzemelerine, çekilen fotoğrafların sergilenme aşamasında baskıya ihtiyacımız olacak.

Destekleriniz ayrıca 2 ay sürecek atölyede görev alacak gönüllü arkadaşlarımızın bölgeye ulaşımı, barınma gibi masraflarını karşılamada kullanılacak.

Katkınızın bir hatırası olarak sizlere ufak anmalıklar ulaştıracak, Somalı çocuklarla 2 aylık bakma–anlama-anlatma yolculuğumuzun sonunda çocuklarımızın üreteceği fotoğrafları sizlerle buluşturacağız.

Desteğinizi alır almaz neler yapacağız?

Haziran’da

 • Eğitici rğitimi ile çocuklarla yürüteceğimiz programımızı oluşturmaya başlayıp gönüllü ekiplerimizi kuracak, sürece hazırlayacağız.
 • Çocukların kullanacağı fotoğraf makinelerini ve atölye süresince ihtiyaç duyacağımız diğer malzemeleri temin edeceğiz.
 • Soma’da yerleşik atölyemizi oluşturacağız (bir ilkokul vb atölye çalışmasını yürüteceğimiz mekan ve kiralayacağımız bir evde imece yaşam ortamımızı kuracağız)

Temmuz’da

 • Atölyemize katılacak Somalı arkadaşlarımızla buluşacağız.
 • Atölyemizde sürekli olarak 3-4 kişilik bir gönüllü ekibimizin olmasını sağlayacağız.
 • Somalı Fotoğrafçı çocuklarla kolajlar, çiçek dürbünleri, kendilerini ve çevrelerini anlatacakları sözlü-yazılı çalışmalar yapacak, bol bol oyun oynayacak ve birbirimizi tanımaya başlayacağız.
 • Çocukları ortak kullanacakları fotoğraf makinalarıyla tanıştırak, makinelerin temel teknik özelliklerini çocuklara gösterdikten sonra fotoğraf çekimlerimize başlayacak, onların çektikleri fotoğraflara bakıp görüntülerin dilini anlamaya çalışacağız.

Ağustos’ta

 • Çocukların seçecekleri hikayeleri geliştirmelerine yardımcı olacak, onlarla beraber hikayelerinin fotoğraflarını seçeceğiz.
 •  Fotoğraf değerlendirmeler ve sunuşlar yoluyla rekabetçi bir anlayışın yerine, paylaşmaya ve anlamaya-anlatmaya yönelik bir hikaye dili kurulmasına çalışacağız.
 • Her hafta açacağımız ufak sergilerle çocukların o hafta çektikleri fotoğrafları bölge sakinleriyle buluşturacağız.

Eylül’de

 • Soma’ya veda edecek, çocukların fotoğraflarını İstanbul'da izleyicilerle buluşturmak için hazırlıklarımızı yapacağız.    
 • Soma Fotoğrafçı Çocuklar Atölyemizin değerlendirmesini yapacak, çıkardığımız sonuçları 1999’dan bu yana biriktirdiklerimize katacak ve çocuklarla fotoğraf atölyeleri düzenlemek isteyenlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
 • Tabii ki size Soma’lı Fotoğrafçı Çocukların selamını, sergi davetiyelerinizi ve teşekkürlerimizi yollamayı unutmayacağız!

Destekleriniz neye karşılık gelebilir?

Desteğin de Fotoğrafçının da küçüğü büyüğü olmaz!

Atölyemizde kullanılacak fotoğraf makineleri, fotoğraflarımızı yükleyeceğimiz bir bilgisayar ve çocuklarla birlikte izleyeceğimiz projektör, çocukları görüntüler dünyasıyla tanıştırmak için yapacağımız optik oyuncaklar için kullanacağımız kırtasiye malzemeleri, gönüllülerimizin yol ve barınma giderlerini karşılamak için desteklerinizi bekliyoruz.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
12.250 TL TOPLANDI
Hedef 15.000 TL
%81
112 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
Didem Mahsunlar
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.