İpler

Karavanları ile seyahat halinde yaşayan Türk-Yunan çift ve küçük kızları, yazın gelmesiyle denize doğru yolculuğa çıkarlar.


Bu sayfayı incelemek için zaman ayıran herkese merhaba! :)


Hakkımda

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse, bundan on sene kadar önce kısa filmlerim Türkiye'deki neredeyse bütün festivalleri dolaştı ve her biri, naçizane küçük-büyük birer ödül aldı. Mezun olur olmaz klip çekmeye başladım. İlk klip teklifimi (Athena-Kayıp), en son kısa filmim Potkal sayesinde aldım. Gene aynı kısa filmin getirdiği ödül ile New York Film Academy'de (Paris) bir aylık workshop hakkı kazandım. Setlerde set fotoğrafçısı ve yönetmen yardımcılığı yaparken, bir yandan klip çekmeye devam ettim. Lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü'nde yapmıştım. Bir kaç sene aradan sonra Kadir Has Üniversitesi'nde Film ve Drama Bölümü'nde yüksek lisans yaptım. Kadir Has Üniversitesi ve SAE'de klip yapımı derslerini verdim. 2013 yılında ilki gerçekleştirilen ve Fongogo'da en çok fonlanan kitlesel fonlama projesi SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali'nde Genel Sanat Yönetmenliği yaptım.

Sinema okuduğum yıllarda her sene en az bir kısa film yaptım, mezun olunca da aynı şekilde devam ettirebilmeyi umuyordum. Fakat malum iş hayatına girince yazıp çizdiğim senaryolar hep beklemek zorunda kaldı...


Filmografi

  • 2016 İpler
  • 2008 Pierrot Yaşayan Heykel
  • 2006 Potkal 
  • 2005 Zincirleme Film Tamlaması
  • 2004 Çıma 
  • 2004 Trident 


null


İpler- Proje Künyesi

Türkiye - Kurmaca - 11’ - HD - Renkli - 2016

Yönetmen: Gökçe Pehlivanoğlu 

Senaryo: Gökçe Pehlivanoğlu 

Görüntü Yönetmeni: Panagiotis Charamis

Müzik: George Varsamakis 

Kurgu: Deniz Solaker 

Sanat Yönetmeni: Ayşe Milli 

Oyuncular: Merve Polat, Dimitris Makalias, Alis İkizler


Doğanın içinde, karavanları ile seyahat halinde yaşayan Türk-Yunan çift ve küçük kızları, yazın gelmesiyle beraber denize doğru yapacakları senenin ilk yolculuğuna çıkarlar. Bu seferki yolculukta, küçük kızın çok sevdiği bir masalın kendi yaşantılarına olan yansımasını fark ederler.


null


İpler'in Yolculuğu

İpler, sonuncu kısa filmimden tam 10 sene sonra tamamladığım altıncı kısa filmim. Senaryosunu bundan 4-5 sene önce yazmıştım fakat bir türlü çekmek için zaman ve bütçe ikilisini bir araya getirememiştim. Derken geçen sene Sinema Genel Müdürlüğü projeyi desteklediği kısa filmler arasına seçti. Bu da projeyi başlatmak adına gerçekten önemli bir adımdı.

Mekanları, doğasının güzelliği dolayısıyla Datça'da seçtim. Dört sene öncesinde mekanları bulmuştum bile, neyse ki bu yaz film öncesi tekrar gittiğimde her şey yerli yerindeydi!


null


Oyuncular

Bu proje uzun süredir aklımda olduğu için nerede nasıl kimlerle çekerim sorularının yanıtlarını çoktan hazırlamıştım. Kendisini bir kaç senedir takip ettiğim Yunan oyuncu Dimitris Makalias, senaryoyu okuyup çok beğendi ve "ne zaman istersen gelirim, filminde yer alırım" dedi. Dimitris, Yunanistan'da oldukça ünlü bir oyuncu olmasına rağmen sorgusuz sualsiz, hiç bir ücret istemeden Atina'dan çekimlere geldi. 

Bir de küçük kız oyuncumuz çok önemliydi. Ne şanslıyım ki çok sevdiğim arkadaşım Deniz'in, bebekliğinden beri bayıldığım kızı Alis artık tam da karakter için istediğim yaşa gelmişti. Üstelik Datça'da oturdukları için mekanları belirlememde çok yardımcı oldular. 

Tabii ki bana bir de anne rolü gerekiyordu. Karakteri yazarken tam da düşündüğüm gibi bir yüz, geleceği parlak genç oyunculardan Merve Polat oldu. Onun da özellikle su altı çekimlerinde ve çocuk oyuncu ile çalışmalarımızda emeği büyük.


null


Gerçekten bir çok konuda inanılmaz şanslıydım. Harika bir ekip ile çekimleri dört günde tamamladık. Su altı ve hatta filmin tek bir planında drone çekimlerimiz bile oldu. Ormanda, yollarda, sahilde, her yerde çektik. Bu kalabalık ekip, bir servis ve bir karavan sürekli hareket halindeydik. Herkes gönüllü çalıştı ama buna karşılık en azından ekibimin rahat etmesi için elimden geleni yaptım... Hani güzel yedik içtik, ve iyi yerlerde kaldık, tüm koşturmacaya rağmen her fırsatta eğlendik de. Ekibin mutlu dönmesi benim için projenin iyi olması kadar önemliydi.

İstanbul dışına çıkılınca masraflı bir işe girişileceğini tahmin ediyordum da bu kadarını gerçekten etmiyordum :) Bir gün daha çekimim uzasa, mümkün değil yapamazdım.

Bu film için yıllardır biriktirdiğim malzemeler, sanat yönetmenimiz Ayşe Milli'nin çekim öncesinde günlerce süren hazırlıkları ile birleşti ortaya böyle bir karavan çıktı :) Ayrıca Fongogo destekçilerine olan hediyeleri Ayşe'nin projesi olan Tadaa! ile beraber hazırlıyoruz!


null


Sonuçta,  projeyi çekimlerinden post-prodüksiyonuna bu güzel ve kalabalık ekibin çok büyük emekleri ile tamamladım. Özellikle post-prodüksiyonda günlerce çalışan bir ekip var ki onlara da ne kadar teşekkür etsem azdır.


null


Proje için neden desteğe ihtiyaç var?

Çok açık rakamlarla yazmam gerekirse:

Alınan destek: 10.000 TL

Yönetmen-Yapımcıdan: 10.000 TL

Projenin toplam bütçesi: 30.000 TL

Dolayısıyla kalan 10.000 TL borç oluyor.

Rakamlarda abartı ve şişirme yoktur, sadece yuvarlama vardır. Aslında Fongogo'da belirttiğim miktarın üstüne çıkmam lazım ki bu borçlar kapansın. 

Bu kadar masraf nasıl oldu merak edenlere detaylı açıklamak isterim :) Gerçekten bir uzun metrajlı film prodüksiyonundan farksızdı.

Bundan sonrasında, bahsettiğim süreçte biriken ekip/ekipman ödemeleri ve filmi yurt içi-yurt dışı festivallere yollama masrafları için desteğiniz çok büyük önem taşıyor. Tamamlanmış bir proje için destek istediğim için aslında projenin ihtiyacı olan rakamın altında bir rakam belirledim.


Bu projeye hangi nedenler için destek vermelisiniz?

  • Gökçe'yi çok seviyor olduğunuzu göstermek için
  • Gökçe'nin yaptığı kısa filmleri seviyorsanız Gökçe'nin daha çok kısa film yapabilmesini desteklemek için
  • Türkiye kısa film tarihinde değişik bir yerde duracak olan bir projeyi desteklemek için
  • Türkiye'de yapılmış, biraz alışılmışın dışında tarzda bir kısa filmin yurtdışında Türkiye'yi temsil etmesine ön ayak olmak için

İpler Kısa Film projesine destek olabilirsiniz.


null


Bu projeye destek olmanız halinde ne gibi hediyeler olacak?

Mutlaka güzel bir mekanda filmi hep beraber izleyeceğiz. Filmin galası gibi olacak. Destek veren herkes davetli olacak. Ardından söyleşi, sohbet...

Herkese mutlaka belirlenen rakamlar karşılığında hediyeler vereceğiz: Filmin DVDsi, posteri, baskı çantası... 

Ve daha büyük hediyeler: filmin dekorundan parçalar ve filme göndermeli Tadaa!'nın el yapımı tasarım objeleri olacak.

Destek veren herkes gösterim ve ekip buluşmalarından haberdar olacak.


Bu projeye destek olursanız ne değişecek?

Uzun süreden sonra kısa film yaptığım için Türkiye'de kısa film yapmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha hatırladım. Hatta geçmişe göre daha zor buldum, çünkü artık prodüksiyon anlamında beklentiler çok daha yüksek. Ve iyi bir prodüksiyon için gerekli şartları bir araya getirmek halen çok da kolay değil.

Kısa filmleri en az uzun metrajlı filmler kadar önemsemeliyiz. Kısa filmler bir ülkenin en önemli sanatsal çalışmalarından biridir. Daha çok üretilmesi için fonlara, gösterimler için festivallere ve Fongogo gibi platformlar aracılığıyla desteklere ihtiyaç var. Bu noktada Fongogo aracılığıyla yapacağınız destekler sadece maddi değil, yönetmene manevi anlamda da daha çok üretebilmesi adına cesaret verdiğini düşünüyorum.


Başka nasıl destek olunabilir?

Her şey olabilir! Projenin web sitesinin yapımı, şık bir DVD'si, poster baskısı, hediye olarak verilebilecek çantası, t-shirtü gibi... Aklınıza gelebilecek yeni fikirlere de açığım.

Eğer hiç bir şey yapamasanız da, lütfen bu linki paylaşınız :)

Bu yolculukta bir yerlerde karşılaşmak üzere!


Şimdiden çok teşekkürler.

Gökçe Pehlivanoğlu

E-posta: gokcep@gmail.com


Not: Fongogo için hazırladığım video'da George Varsamakis'in film müziklerini kullandım, dış sesin sahibi ise Neslihan Arslan.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
7.500 TL TOPLANDI
Hedef 7.000 TL
%107
64 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Başardı
Proje Sahibi
Gökçe Pehlivanoğlu
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.