İkiz Yıldızlar

“Yıldızlar gerçekten sanıldığı kadar uzak mıdır ?..."

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ


Gökyüzüne baktığımızda hepimiz yıldızlara kendi bakış açımızdan farklı farklı anlamlar yükleriz. Kimimiz için uzaktaki bir evi, kimimiz için ulaşılamamazlığı, kimimiz için yalnızlığı, kimimiz içinse romantizmi simgelemiştir. Bu kısa film içinse anlamı ne kadar birbirinden ayrı dursalar da kardeşlik duygusunu çağrıştırmasıdır. İkizler burcuna da adını veren ve Zeus’un oğulları Castor ve Pollux’un isimlerini taşıyan aynı derecede eşit parlayan ikiz yıldızlar ise öykümüzdeki Can ve Cihan’ı temsil etmektedir. Bu kısa film aslında bir kardeşlik ve hoşgörü öyküsüdür. Aynı zamanda kendimiz gibi olmadıkları için ötekileştirdiğimiz tüm varlıklara olan bir özür metnimizdir.


Filmin hikayesi annelerinin yaşadığı son derece trajik bir şiddet olayı sonucunda birbirinden kopmak zorunda kalan ikiz kardeşlerin yıllar sonra bir araya gelmeleri, hesaplaşmaları ve nihayetinde sanıldığı kadar birbirlerine uzak duramayacakları metaforu üzerine kuruludur. Tamamı Büyükada’da geçen filmde, efsanevi Büyükada Eski Rum Yetimhanesi ise kardeşlerin aslında orda kalmadıkları halde bir nevi yetim olma durumlarını sembolize eden bir yapı olarak kendini gösterecektir.


FİLMİN KISA ÖYKÜSÜ


Büyükada’da yaşayan Can ve Cihan tek yumurta ikizidir. Altı yaşlarındaki dönemlerini izleriz önce. Can daha duygusal ve telaşlı, Cihan daha sakin ve baskındır. Akşamları aileleri onları evin biraz ilerisindeki çeşmeden kaynak suyu doldurmaya gönderirler. Çeşme başında kuyruk olur. İki kardeş sıkılırlar. Bidonlarını çeşmede bırakıp, çeşmenin arkasındaki çimenlik alanda gökteki yıldızları sayarlar ve iki tane en parlak yıldız seçerek o iki yıldızı kendi evrenleri olarak hayal ederler. Dedelerinin anlattığı mitolojik masaldaki Zeus’un ikiz çocukları Castor ve Pollux adlarını bu yıldızlara verirler. Kastor Cihan’ın, kısaltılmış haliyle Pol ise Can’ındır. Yine bir akşam parlak yıldızlardan Pol’u bulamazlar. Aynı akşam Can’ın bidonu da çeşmeden çalınmış, Can çok üzülmüştür. Cihan kardeşine sarılır ve onu hiç bırakmayacağını söyler. Birbirine sımsıkı sarılmış kardeşlerin ayaklarının dibinde tek bir küçük bidon görüntüsüyle çocukluk sahneleri sonlanır. Aradan 38 sene geçmiştir. 7 yaşlarında ana babalarının trajik bir olay sonucu boşanmasıyla Can babasına, Cihan ise annesine verilmiştir. Despot anne her iki kardeşin görüşmesini yasaklamış ve ikiz kardeşler yıllarca bir araya gelmemiştir.

Cihan yurtdışında yaşamakta ve bir gazetede ekonomi yazarlığı yapmaktadır. Can ise hala Büyükada’da babasıyla yaşayan emekli bir memurudur. 38 sene sonunda babalarının ölüm haberini alan Cihan baba evine döner. Babasının ölümünden çok kardeşiyle yıllar sonra buluşmasının heyecanını yaşamaktadır. İki kardeşin buluşması duygu yoğunluğu içinde gerçekleşir. Duygusallık bir süre sonra geçmişin sorgulanmasına dönüşür. Sabah olunca Cihan cenaze öncesi çarşıya gider. Cihan kalabalık caddede yürürken karşıdan biri gelir. Cihan’ın o esnada yaşadığı şoke edecek olay karşısında sanki Castor Kabil’e Pollux ise Habile’e dönüşmüştür. Cihan cenaze esnasında Can’a son derece mesafeli yaklaşır. Can bu tavra hiçbir anlam veremez. Akşam eve dönülür. Can ve Cihan yine gerilimli anlar yaşarlar. Kabil Habil’i öldürmektedir sanki. Ertesi sabah Cihan sokaklarda kendi iç hesaplaşmasını yaşar. Kardeşiyle ve onu şoke eden olayla ilgili bir karara varır. Bu karara varmasında ona çocukluk günlerini anımsatacak mucizevi olaylar da destek olur. Cihan ve Can son yüzleşmede acaba nasıl bir sonuçla karşılaşacaklardır? Kastor ve Pol’u nasıl bir son beklemektedir?


FİLMİN KÜNYESİ


Türü: Kısa Film (Kurmaca-Dram)

Yönetmen: Mehmet Tığlı

Öykü ve Senaryo: Mehmet Tığlı

Yapımcı: Medya Ton-Nurdan Tümbek Tekeoğlu

Yardımcı Yapımcı: Damla Altay

Kurgu: Naim Kanat

Görüntü Yönetmeni: Görkem Özok 

Yapım Tasarımı: Mehmet Tığlı

Kostüm: Hatice Gökçe

Senaryo Danışmanı: Anne Gensior

Danışman: Orhan Tekeoğlu

Sosyal Medya Danışmanı: Gamze Bozkaya

Halkla İlişkiler Danışmanı: Bengü Bilik (Beze Group)


MEHMET TIĞLI HAKKINDA


Ünvanı: Prof.Dr.

Doğum yeri-yılı: Üsküdar-1970

Eğitim:

  • Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü- 1991
  • Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisans Programı-1993
  • Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Üretim Yönetimi ve Pazarlama Doktora Programı-1998
  • Sinema ile ilgili Eğitim:  İfsak- Temel Sinema Eğitimi-1991

Meslek:

  • Öğretim Üyesi, Marmara Üniversitesi, İşletmeFakültesi, İşletme Bölümü, Pazarlama Bilim Dalı
  •  Sinema ile ilgili akademik eserler: Bir aktör olarak Markalar, Türkmen Kitabevi 2004
  •  Türk Sinema Filmlerinin Pazarlama Sorunları, Uluslararası tebliğ, 2006, Marmara Univ.


SİNEMA İLE İLGİLİ ÖDÜLLER

  • 1992 Orhon Murat Arıburnu Sinema Ütopyası Birincilik Ödülü "Siyah Perde"
  • 1993 Orhon Murat Arıburnu  Uzun Metrajlı Film Senaryosu İkincilik Ödülü "Sesler ve Resimler"


Destekleriniz filmimizin prodüksiyon ve post-prodüksiyon harcamalarında kullanılacaktır.

Siz de bu sanatsal eserin bir parçası olmak isterseniz, gelin bu filmi birlikte tamamlayalım! 

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler!

Mehmet Tığlı


Instagram: https://www.instagram.com/ikizyildizlar/

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
44.300 TL TOPLANDI
Hedef 25.000 TL
%177
392 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Mehmet Tığlı
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.