İmparatorlukta Zor Bir Gün / A Hard Day at the Empire

Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışan Cansu’nun setteki trajikomik bir günü.

İMPARATORLUKTA ZOR BİR GÜN


SİNOPSİS

Cansu (26) Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışmaktadır. Setin sanat bölümünü tek başına idare etmek zorunda kaldığı bir gün tüm çabasına rağmen dizinin yönetmenini bir türlü mutlu edemez. Yönetmenin bitmek bilmeyen istekleri ve sert tavrı Cansu’nun aldığı tatsız bir haber ile birleşince onu geri dönülmez bir noktaya getirir.

YÖNETMEN MOTİVASYONU

İmparatorlukta Zor Bir Gün’ 6 yıl boyunca sanat asistanı olarak çalıştığım dizi sektöründe yaşananları yansıtma isteğimden doğdu. Genellikle dönem dizilerindeki tecrübem; kısıtlı zamanlarda set çalışanlarından beklenilen insanüstü eforun kişilerin fiziksel, ruhsal ve duygusal durumlarını nasıl etkilediğini açıkça görmemi sağladı. Hiç ara vermeden 30 saatlere varan çekim süreleri, sürekli gergin bir çalışma ortamı, telaş içinde iş kotarma mantığıyla yapılan üretim kişilere olduğu kadar üretilenin içeriğine ve kalitesine de zarar vermekte. Bu nedenle bu setlerdeki koşulları belgelemek ve bu çalışma düzeninin mantığını/mantıksızlığını ortaya koymak benim için büyük önem arz etmekte.

KURMACA İLE GERÇEKLİK ARASINDA

Kurmaca ve gerçeklik arasındaki çizgi; kurmacanın gerçeğe, gerçeğin kurmacaya dönüştüğü anlar ve durumlar benim için her zaman ilgi çekici oldular.  ‘Oyun’ ve ‘rol’ kavramlarını hayatımıza dahil edişimiz; görsel sanatların yanında hayat içinde de belirli rolleri benimsememiz, kurmaca ve gerçeklik arasındaki çizgiyi sık sık muğlaklaştırıyor.  Bu nedenle ‘İmparatorlukta Zor Bir Gün’ün ele aldığı ‘dizi dünyası’ ve sette çalışanların oluşturduğu ‘gerçek dünya’ benim için birbirine paralel ve kurmacadan gerçeğe, gerçekten kurmacaya oldukça rahat geçiş yapabilen iki benzer dünya. 

NEDEN KARA KOMEDİ?

Anlatım türü olarak kara komediyi seçmemin nedeni setlerde yaşanan absürdlüklerin bir anlamıyla kendi içindeki acımasızlığı ve mantıksızlığı ortaya koyması. Şartlarla birlikte kişilerin de dönüşümü ve kabullenilmemesi gereken koşulları oldukça kolay kabullenmeleri gözlediğim ilginç durumlardı.  Bu gözlemler çerçevesinde yaşanırken beni güldürmeyen, ancak geriye dönüp bakınca durumun vahametini oldukça komik şekillerde ortaya koyduğunu fark ettiğim pek çok ayrıntıyı bir araya getirdim. Bu komik ve aynı zamanda sinir bozucu ayrıntıların durum tasvirlerini güçlendirdiğini düşündüğüm için bir kısmına dokunmadan, bir kısmını da hafif abartı ile ortaya koydum. 


NEDEN KADIN KARAKTER?

Öncelikle bir kadın olarak bu süreçleri deneyimlediğim için bunu kendi bakış açımdan (oldukça sübjektif) dile getirmek istedim. Erkek dilinin hakim olduğu setlerde kadın olmak, tüm zorluklara bir katman daha eklemekte. Sıklıkla cinsiyetçi esprilere, davranışlara ve hatta küfürlere denk gelmeniz oldukça olası. Sizden sette beklenilen ise ‘kadın işleri’ni başarıyla yapmanız. Bu ‘kadın işleri’ setteki bir kostüm ya da masa örtüsünün ütülenmesinden, bir yemek sahnesindeki sofra sunumuna ya da plastik bir bebeğin güzel şekilde kundaklanmasına kadar pek çok şekilde karşınıza çıkabiliyor. Her ne kadar siz de setteki çoğu kişi gibi daha önce hiç bebek kundaklamamış olsanız da ‘kadın’  olmanız sizden bunun beklenmesini oldukça doğal kılıyor. Bu ve benzeri ufak ayrıntılar ile sette karşılaştığım cinsiyetçi tavırları ortaya koymaya çalıştım. 

NEDEN OSMANLI İMPARATORLUĞU?

Filmin bir Osmanlı dönem dizisi setinde geçiyor olmasının birden çok nedeni var; bunlardan biri genellikle Osmanlı dönem dizilerinde çalışmış olmam ve gerek dekor, gerek senaryo, gerek oyunculuklar açısından bu dizilerin çekimi konusunda bilgi sahibi olmam. Bir diğeri bilindiği gibi Osmanlı dizilerinin popülerliği ve Neo-Osmanlıcılık’ın hayatımızın bir parçası haline gelmesi. Diğer bir nedeni ise dizilerde gördüğümüz Osmanlı ile setlerdeki dünya arasında güç, iktidar ve entrikalar yönünden pek çok paralellik bulunması. Sette bir imparator gibi konumlanan yönetmenin kararlarının sorgulanmaması, kendisine saygıda kusur edilmemesi ve ne kadar aşırı da olsa tüm isteklerinin yerine getirilmeye çalışılması benzer bir hiyerarşik düzeni gözler önüne seriyor. Sette ‘kadın’ın konumlanmasına baktığımızda da yine benzer bir hiyerarşik düzeni görmemiz mümkün.   

Bu nedenlerle ‘İmparatorlukta Zor Bir Gün’ tarihi referanslar da içeren, gerçeklik ve kurmaca arasında sık sık geçiş yapan birden çok katmana sahip bir proje. 

YÖNETMEN,YAPIMCI
SEZEN KAYHAN

1986 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Resimleri, video çalışmaları ve enstalasyonları Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Yeni Antakya Müzesi ve İstanbul Modern gibi müze ve galerilerde sergilendi.  

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema-TV üzerine yüksek lisansını tamamladı. Bu dönemde İngiltere’deki National Film and Television School (NFTS), İtalya’da Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen EIUC İnsan Hakları ve Sinema Okulu ve New York Film Academy’de kısa dönemli film programlara katıldı. Ayrıca Saraybosna Film Festivali’ndeki Sarajevo Talents programına senarist olarak seçildi. Yüksek lisans eğitiminin ardından Türkiye, İtalya ve Amerika’da çeşitli film, dizi ve belgesel projelerinde sanat ve prodüksiyon asistanı olarak çalıştı.  

İlk kısa filmi “Erik Zamanı” Tribeca, Montreal, Palm Springs, Santa Barbara, Rhode Island, Sofya ve Altın Koza gibi yetmişten fazla ulusal ve uluslararası festivalde gösterildi ve ödüller aldı. Bir Türkiye-Gürcistan ortak yapımı olan ikinci kısa filmi ‘Elene’ festival turuna yeni başladı ve ilk gösterimini 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yaptı. Şu an Koç Üniversitesi Tasarım, Toplum ve Teknoloji Bölümü’nde doktoraya devam etmekte ve ilk uzun metrajlı film projesi üzerine çalışmaktadır. 

ÖNCEKİ İŞLER
2016- Elene (kısa film)
2012- Erik Zamanı (kısa film)

YAPIMCI
BESTE YAMALIOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunudur. Lisans dönemi boyunca Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı tarafından verilen Film Sertifikası programını tamamlamıştır. Aynı zamanda kısa film ve fotoğraf üzerine çeşitli atölyelere katılmıştır. Birçok dergi ve sinema bloğunda film ve felsefe konulu yazılar yazmaktadır. Yüksek lisansını yine Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamlamıştır. 2012 yılından beri İstanbul Film Festivali’nin ortak yapım marketi olan Köprüde Buluşmalar’da koordinatör olarak çalışmaktadır. Cinelink (Saraybosna Film Festivali), Producer’s Network (Cannes Film Festivali), Film TEEP (Romanya), Mannheim Meeting Place (Mannheim Film Festivali) ve When East Meets West (Trieste Film Festivali), Alternative Waves (Batum Uluslararası Film Festivali), Antalya Film Forum (Antalya Film Festivali) gibi pek çok ortak yapım marketine katılmıştır. 20. Saraybosna Film Festivali kapsamında düzenlenen Sarajevo Talents’ın yapımcılık bölümüne seçilmiş ve katılmıştır. 2016 yılında Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi’ne asistan eğitmen olarak katılmış ve Oscar ödüllü senarist Christina Lazaridi ile çalışmıştır. Geliştirmekte olduğu ilk uzun metraj film projesi MIDPOINT Feature Launch 2016 programına seçilmiştir. Projenin senaryo danışmanlığını Ivo Trajkov yapmaktadır.

YAPIM ŞİRKETİ

Ehemm 2013 yılında yapımcı Beste Yamalıoğlu ve yönetmen Can Eren tarafından kısa ve uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile disiplinlerarası video üretmek amacıyla kurulmuştur. Şirket benimsediği üç temel ilke altında hizmet vermektedir: iyi hikaye, yaratıcı teknik ve kolektif çalışma. 

OYUNCULAR
AYRİS ALPTEKİN (CANSU)


MEKAN
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DAVUTPAŞA KAMPÜSÜ OTAĞ-ı HÜMAYUN


DESTEKLERİNİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Desteklerinizi bu filmi yaparken aşağıdaki giderler için harcanacak.

Ekipman giderleri: Set içerisinde set şeklinde kurgulanan bu film için iki set kamera ve ışık ekipmanı kullanılması gerekecek.

Sanat ve kostüm giderleri: Filmin konu aldığı dizi seti bir Osmanlı İmparatorluğu dizisi olduğundan filmde dönem dekorları ve kostümleri kullanılacak.

Post-prodüksiyon harcamaları: Filmin çekimlerinin tamamlanmasının ardından gireceğimiz kurgu, renk ve ses süreçlerini en kaliteli şekilde tamamlayabilmemiz ve uluslararası standartlarda bir film yapabilmemiz için iyi kurgucu ve post-prodüksiyon şirketleri ile çalışabilmemiz gerekiyor.

Paylaşımlar ve öneriler: Bir filmin yalnız yapılması ve yalnız izlenmesi olanaksız. Sosyal medya paylaşımlarınız, film ile ilgili haberler ve her türlü öneriniz daha fazla insana ulaşabilmemiz için çok kıymetli.
Özetle destekleriniz bu filmi hak ettiği şekilde tamamlayabilmemiz için bize maddi ve manevi güç verecek.

SPONSORLARIMIZ VE DESTEKÇİLERİMİZ
  • T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü
  • Koç Üniversitesi
  • Meal Box
BİZE ULAŞIN
Email: besteyamalioglu@gmail.com Telefon: 0533 256 1004

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
20.150 TL TOPLANDI
Hedef 20.000 TL
%100
96 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Beste Yamalioglu
Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.