Geleneksel Bitki Bilgeliği: Kapıdağ Yarımadası

Bitki ve insan ilişkisi üzerine bir belgesel.
Geleneksel Bitki Bilgeliği, Balıkesir'in Erdek ilçesinin Kapıdağ Yarımadası'nda çekilmekte olan uzun metraj bir doğa belgeselidir. Çekimleri şu an devam etmekte olan film, insan ve bitki ilişkisini anlatıyor. Belgeselimizi tamamlayabilmemiz için desteğinize ihtiyacımız var.

 Hikaye

Biyolog Soner Oruç, Kapıdağ Yarımadası’daki kullanılabilir bitki trülerini ve halkın geleneksel bitki bilgeliğini araştırıyor.

Soner, yılın bir kısmında Erdek Narlı Köyü'nde yaşayan ve bu yöredeki yabani bitkiler ve onların hangi amaçlarla kullanıldığı konusunda bilgilerini arttırmaya çalışan bir biyologdur. Kapıdağ Yarımadası’ndaki gezileri sırasında gördüğü bitkileri tanımlayıp, kullanımlarıyla ilgili bilgilerini paylaşırken; karşısına çıkan insanlarla da sohbet edip, onların bitkilerle ilgili bilgi ve tecrübelerini öğrenmeye ve kayıt altına almaya çalışır. Sohbet ettiği kişiler, kimi zaman Soner’i bitkiler konusunda “bilge” kişilere yönlendirir. Köy köy gezip o kişilere ulaşan gezginimiz, bu bilge kişilerden bitkiler konusunda daha derinlemesine bilgiler alır. Soner, gezileri ve yöre halkıyla sohbetleri sırasında bitkiler ve geleneksel bitki bilgeliği üzerindeki tehditlerin farkına varır. Yöre halkının ve kendisinin bu konudaki kaygılarını aktararak Kapıdağ Yarımadası’nın bitki çeşitliliğinin ve geleneksel bitki bilgeliğinin önemi, korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda farkındalık yaratmaya çalışır.


Yönetmen Görüşü

Çocukluğumdan beri sinemayla ilgili olsam da, belgesel film çekme fikri aklımda olmamıştı. Son birkaç yılda hem yaşadığım ülke ve toplum, hem de kendim o kadar hızlı ve fazla değiştik ki... Git gide büyüyen ama büyüdükçe silikleşen dev bir hafıza balonu gibi...

2016 Şubat'ında, arkadaşım Gizem'le, kuzenim Soner'in bitkilerden yaptığı krem, merhem ve sabunlarla alakalı bir tanıtım filmi çekmek için gitmiştik Kapıdağ Yarımadası'na. Aklımızda üretimi kaydetmek olsa da; kendimizi doğada; Soner bitkilerin, biz Soner'in peşinde; elde kamerayla koştururken bulduk. 

Gezerken köylü bir kadın "Ne çekiyonuz? Buralar çok güzel, buraları çeksenize." gibi bir muhabbetle geldiğinde, aklımıza attığı tohumları henüz fark etmemiştik. Gerçekten de oralar çok güzeldi ve Soner'in bitkilerle ilgili anlattıkları, güzelliğe güzellik katıyordu. Artık geriye sadece ekran başına geçip çektiklerimizi izlemek kalmıştı. Kaydettiklerimizi öyle heyecanla izledik ki, bu yolculuğu bir belgesele dönüştürmeye karar verdik ve hemen o gece filmin ana hatlarını oluşturduk.

Geleneksel Bitki Bilgeliği, Kapıdağ'ın kaybolmaya yüz tutmuş bitki bilgisini yeniden canlandırmak, aktarmak ve onu korumak için bir araç olurken; benim de doğayla bütünleşme ve onu anlama yolculuğuma ışık tutuyor. 

Bu belgesel, 29 Ekim 2016'da kaybettiğimiz ses tasarımcımız, dostumuz, yoldaşımız, Cemriş'imiz;
Cemre Mavioğlu’na adanmıştır!


Bugüne Kadar Ne Yaptık

2016 Mart ayından Haziran’a kadar bilimsel kaynakları taradık, saha çalışmaları yaptık ve kurumlarla görüştük. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nden akademik destek alıyoruz. "DEV Belgesel" ile görüşmemiz kilit noktası oldu işin. Bir kamera ve lens verdiler bize. indiegogo toplum destekli kampanyasından ve "JotForm" firmasının sponsorluğundan toplam 6.000 TL’ye yakın bir para topladık. Sonrasını düşünmeden 2016 Mayıs'da başlattık çekimleri. 2016 Haziran, Ağustos, Aralık ve 2017 Martta çekimlere devam ettik.  12 röportaj, 9 köy gezmesi, bitki toplama yürüyüşleri ve bitki tanıtımları çektik. Şu anda tekrar kaynak arayışındayız. Eylül 2017’de projeyi hazır hale getirmeyi hedefliyoruz.

Not: Şu ana kadar yaptığımız her şeyi, detaylı şekilde web sitemizin “Güncel” kısmında bulabilirsiniz. www.gelenekselbitkibilgeligi.com

Film Ekibimiz

Utkan Bugay - Yönetmen
Soner Oruç - Sunucu
Onur Özcan (DEV Belgesel) - Yapımcı
Yasin Semiz - Kurgu
Soner Avcu - Müzik
Ceren Kazancı - Akademik Danışman

Yasin Semiz - Fragman


Desteklerinizi Nasıl Kullanacağız

Hedefimiz olan bütçe; yemek, yol, konaklama ve post-prodüksiyon (kurgu, ses ve müzik) masraflarımızın karşılanmasını sağlayacak. 
Kurumsal Destekçilerimiz

 

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
10.275 TL TOPLANDI
Hedef 8.000 TL
%128
78 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Utkan Bugay
Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.