FOTOĞRAF KISA FİLMİ YAŞATALIM

Göz yaşlarımızı akıtarak gittiğimiz yollarda geride bıraktığımız şehirlerin hiç ağladığını duydunuz mu? Bu filmde duyacaksınız...

                                                                                                                                                                              


 FİLMİN SİNOPSİSİ

Mahallenin fotoğrafçısı, mahallenin tam ortasına üstünde çok güzel renkli bir ev fotoğrafı bulunan fon perdesini önceden koymuş, fotoğraf makinesini ve tripodunu üstünde renkli ev olan fon perdesinin karşısına kurmuştur. Fon perdesinin önüne fotoğraf çekinmek için aynı mahallede yaşayan ve ellerinde valizleri hazır bulunan aileler ve yaşlı insan sırayla gelir. Son fotoğraf çektirmeye gelen yaşlı bir adamdan sonra tüm gerçekler ortaya çıkar..

                                                                              YÖNETMENİN GÖRÜŞÜ

Savaşların bilançosu, genellikle can kaybının sayısıyla ifade edilir. Birinci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 17 milyon asker ve sivil hayatını kaybetmiş, İkinci Dünya Savaşı’nda ise -en kanlı savaş olarak bilinir- 60 ila 65 milyon arası asker ve sivil hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden kişi sayısı, savaşın bilançosunu ifadede oldukça talep gören bir yöntem olsa da savaşın daha az dikkat çeken ama etkileri oldukça büyük olan başkaca bir sayısal sonucu daha bulunmaktadır: İstatistiklere göre son bir asırda 80 milyona yakın insan savaşlar yüzünden göçe zorlanmıştır.

Dünya’da artan savaşlarla birlikte kitlesel göç hareketleri de artmaya başlamıştır. Günümüzde özellikle Ortadoğu’da devam eden savaşlar, insanları göçe zorlamaya da devam etmektedir.  Göçe zorlanan insanlarda psikolojik travmaların görülmesi ve bu çoklu travmalarla birlikte gelinen ülkedeki yaşam koşulları, sığınma politikası ve insan haklarına verilen değer, mültecilerin kaderini belirlemede önemli unsurlardır. Mültecilerin geldikleri ülkenin kültürüne yabancı olmaları, onların toplumdan da yabancılaşmasına sebep olmaktadır. Bu yabancılaşmanın da etkisiyle gelen mültecilerin kötü şartlarda barınmaları, oldukça düşük ücretlerle çalışmaları, sağlık sorunlarını giderememeleri ve ırkçılığa uğramaları kaçınılmazdır. 

                 Ülkesinden mülteci sıfatıyla göç etmek zorunda bırakılmış olan insanların başka bir ülkede hayatta kalmaları, hayatlarını refah içinde idame ettirebilmeleri bu konjonktürde oldukça zordur.  Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda toplam 100 milyona yakın insanın hayatını kaybettiği, bir asırda 80 milyon insanın göçe zorlandığı,  çok yakınımızda Ortadoğu’da savaşların son hızla devam ettiği bir Dünya’da, savaşlarla göçe zorlanan mültecilerin sesini sinema ile duyurmak benim asli görevimdir.


EKİP
  • Yazan ve Yöneten : Ozan Takış
  • Yardımcı Yönetmen: Nesime Karateke
  • Görüntü Yönetmeni: Ferhat Uzundağ 
  • Yapımcı: Ozan Takış
  • Prodüksiyon Amiri: Serkan Demir
  • Ses: Eren Tokluoğlu
  • Set Amiri: Tamer Keven

YÖNETMENİN FİLMOGRAFİSİ

Şekirê Pembû – Kurmaca Kısa Film (Kasım / 2017)

Pakistan International Film Festival -  Offical Selection

Radio City International Short Film Festival  - Offical Selection

Auckland International Film Festival - Offical Selection

Uyanış – Kurmaca Kısa Film (Şubat /2018)

Festival de Cannes  Short Film Corner  - 2018 Offical Selection
Ekip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
450 TL TOPLANDI
Hedef 21.000 TL
%2
5 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
Ozan Takış
Mersin, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.