Ben de Buradayım - Belgesel

Hayalleri olan, dayanıştıkça güçlenen, "ben de buradayım" diyen göçmen - mülteci kadınların hikayesidir.
(For English translation please scroll down.)

  • "Ben de Buradayım", Türkiyeli kadınların göçmen-mülteci kadınlarla dayanışmasını perdeye aktaran, docu-fiction türünde, uzun metraj bir belgeseldir.

  • Çekimlerinin bir kısmına başlanan belgeselin Türkiye çekimleri Ağustos ayı sonunda tamamlanacak. Çekimler İstanbul ve Senegal’de yapılacaktır.

  •  Eylül ayında yapacağımız Senegal çekimleri için desteğinize ihtiyacımız var.


Türkiye'nin ilk moda belgeseli olan "Modanın 100 Yılı" ve savaş mağduru çocukların barış isteğini anlatan "Dileğim Barış Olsun" belgesellerinin yönetmeni Kıvılcım Akay, üçüncü projesi "Ben de Buradayım" belgeseli ile tekrar kamera arkasına geçiyor. Türkiye'deki göçmen-mülteci kadınların varlığını hatırlatarak, kadın dayanışmasının önemi üzerine bizlere yeni bir perspektif sunuyor.


Dayanıştıkça güçlenen, “Ben de Buradayım” diyen kadınların hikayesi…


Türkiye’de ve dünyada binlerce göçmen-mülteci kadın var. Sokakta gördüğümüzde çoğu zaman sırtımızı dönüp geçtiğimiz kadınlar… Onları bakıcı, saat satıcısı, seks işçisi veya dilenci olarak kodladık aklımızda hep. Kaçımız arkadaş olmaya çalıştık veya nasıl yaşadıklarını merak ettik? Haberlerde okuduğumuz, izlediğimiz, batan botlardaki göçmen-mültecilerin ölü sayıları olarak bildik ve o gün üzüldükten sonra hayatımızda pek de yer etmedi. Halbuki yeryüzündeki her insan, rakamlarla ifade edilemeyecek kadar kıymetlidir. Her birinin hayalleri, bu dünyada var olmak için bir nedeni vardır.  Amina da onlardan biridir.
Sinopsis

Ben de Burayım’ın ana karakteri Amina; 29 yaşında Senegalli bir göçmen kadındır. Eşinden boşandıktan sonra Senegal’deki 9 yaşındaki kızının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 5 yıl önce Türkiye’ye gelmiş. Türkiye’nin en kozmopolit semtlerinden biri olan Laleli’de, bir tekstil firmasında kıyafet modelliği ve satış görevlisi olarak çalışıyor. Çocukluğundan beri  en büyük hayali iyi bir manken-model olabilmek. Ancak önceliği, kızının eğitimi ve bakımı için gerekli olan parayı kazanabilmek. Amina, hayallerine uzanan zorlu yolculukta kendiyle aynı konumda olan göçmen-mülteci kadınlarla bir araya gelerek, moda çekimi aracılığıyla güçlü ve estetik bir başkaldırı performansı sergileyerek, "ben de buradayım" demiş olur.

Değerli Destekleriniz;

Senegal çekimlerimizi yapabilmemiz için gerekli olan uçak bileti, transfer, yemek, konaklama ve ekipman gibi giderler için kullanılacak.Belgeselin Çıkış Noktası - Yolculuğu

Amina’yı, Aslı Çelikel’in 2013 yılında çektiği “Laleli’deki Göçmen Portreleri” fotoğraf projesinde fark ettim. Daha sonra Çekilel’in Amina’yı bir derginin kapağına taşımasıyla onunla tanışma fırsatı bulup, hikayesini kendi ağzından dinlemek çok etkileyiciydi. Onun ve onun konumundaki tüm kadınların varlığını hatırlamak, bu belgeselin hayata geçmesine yol açtı. Biz Türkiye’li kadınlar olarak, Amina’nın öncülüğünde göçmen-mülteci kadınları daha yakından tanımak ve onların hayallerini birlikte paylaşmak istiyoruz. Türkiye’nin en önemli moda tasarımcılarından Aslı Filinta , Amina’nın hayallerine destek olmak için ona mentorluk yapıyorlar. Yalnız Amina değil, onunla benzer hayallere sahip olan başka milletlerden göçmen-mülteci  kadınları tanıdığımız ve kucaklaştığımız “Ben de Buradayım”, her şeyden önce var olduğunu anlatmak isteyen, dayanışan ve  dayanıştıkça güçlenen kadınların hikayesidir. 
Ben de Buradayım neden desteklenmeli? Neden izlenmeli?

Sermaye sahibi ülkelerin çocukları obeziteyle savaşırken, Amina ve onun konumundaki kadınlar çocuklarının aç kalmaması için büyük mücadeleler vermek zorunda kalıyor. Bir hayale sahip olmalarıysa tamamen bir lüks olarak görülüyor.  Onların varlığını gerçek anlamda idrak etmek ve her şeyden önce “arkadaş” olabilmek için, “Ben de Buradayım”, empati duygunuzu bir kez daha sorgulamanıza destek olacak.Diğer Destek Yöntemleri

Her türlü desteğiniz bizler için çok değerli. Fona kaynak ayıramıyorsanız, kampanyamıza destek olabileceğine inandığınız kişilere gönderebilir veya sosyal medya hesaplarınızdan duyurabilirsiniz.  Ayrıca; İstanbul'da yapılacak çekimlerimiz için bizlere catering desteği de sunabilirsiniz.
Ekip/Team:

Yönetmen/Director: Kıvılcım Akay
Yapımcı/Producer: Aslıhan Altuğ
Ortak Yapımcı/Co-producer: Beste Yamalıoğlu
Görüntü Yönetmeni/Director of Photography: Meryem Yavuz
Koordinatör/Coordinator: Aslı Çelikel
Danışman/Advisor: Aslı Filinta
Post Prodüksiyon Koordinatörü/Post-production Coordinator: Halit Soy
Fotoğraf Prodüktörü/ Producer of Photography: Derya Nebi Sezgin
Sanat Yönetmeni: Seda Dokumacı
Prodüksiyon Danışmanı/Production Advisor: Mustafa Şafak Sezgin
Ses/Sound: Sertaç Selvi
Prodüksiyon Asistanı/Production Asistant: Hasan H. Akay
Yönetmen Asistanı/Assistant Director: Aslı BulumAnlatıcılar/Narrators:

Amina Fall , Aslı Çelikel, Aslı  Filinta,  Kıvılcım Akay, Emel Coşkun, Fatu Fall, Ekin Saltık,
Khristen Biehl, Emine Aksoy,  Suzan Pektaş, Derya Nebi Sezgin, Mati, Aminata, Fall AilesiAldığımız Destekler / Katıldığımız Platformlar:

- Antalya Film Forum (En İyi Belgesel Pitching Ödülü)

- Kültür Bakanlığı (Belgesel Yapım Desteği)

- DocsBarcelona 


Videodaki Müzik:

Fatoumata Diawara  "Clandestin"

I’m Also Here – Documentary

This is the story of immigrant-refugee women in solidarity trying to show their existence by following their dreams.

  • I’m Also Here is a feature documentary, a docu-fiction that tells the story of solidarity between Turkish women and immigrant-refugee women living in Turkey.
  • The shootings will be completed by the end of August and will take place in Istanbul, Turkey and Dakar, Senegal.
  • We need your support for filming in Senegal.

 

This will be Kıvılcım Akay’s third documentary. She is the director of the first fashion documentary of Turkey called  “100 Years of Fashion”. Her second documentary “My Wish is Peace” which premiered at Istanbul Film Festival tells the story of war victim children in the east of Turkey. With this new project, she aims to offer a new perspective on women solidarity to the audience.

The story of women who gets stronger with solidarity and who say I’m Also Here.

There are thousands of immigrant-refugee women in Turkey and in all around the world. The women that we turn our backs on when we see on the street... We always coded them as caregivers, watch sellers, sex workers or beggars. How many of us ever tried to be friends with them or wondered how they live? When we read in the news, the immigrant-refugees in the sinking boats we only saw them as dead numbers. However, every human being on earth is too valuable to be expressed by numbers. Each one of us has dreams,  a reason to exist in this world and Amina is one of them.

 Synopsis
Amina is the main character of the film; a 29 year-old Senegalese immigrant women. She came to Turkey 5 years ago in after she’s divorced in order to take care of her daughter’s needs. She lives in one of the most cosmopolitan neighborhoods in Istanbul and works in a textile company as a dress model and a sales person. Her biggest dream since her childhood is to become a fashion model but now her priority is her daughter. Amina comes together with other immigrant-refugee women who are in the same conditions as her on this difficult journey of trying to reach their dreams and as they express themselves in an aesthetic, rebellious way through fashion, they express their powerful existence.

Your Valuable Support; will cover our flight, accomodation, transfer, food and equipment expenses of our shootings in Senegal.
-%7 Fongogo share
-%44 Flight tickets
-%10 awards
-%11.5 transfer and food
-%12.5 accomodation
-%15 equipment
 
Why this project should be supported? Why should it be watched?
While the children in the capitalist countries fight against obesity, Amina and other women in the same condition with her face great challenges in order to feed their kids. It’s seen as a great luxury for them to have dreams. In order to realise truly their existence to become friends with them the documentary will help you to quesion your sense of empathy.

Other Ways to Support
Any kind of support is valuable for us. If you can’t support us financially you can help us by sharing our campaign with the ones you think that may contribute and by spreading the world on social media!


Awards, Funds and Platforms:

  • Antalya Film Forum (Best Documentary Pitching Award)
  • Republic of Turkey Ministry of Culture (Documentary Production Support)
  • DocsBarcelona 

Music in Video: Fatoumata Diawara  "Clandestin"Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
30.450 TL TOPLANDI
Hedef 30.000 TL
%101
87 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
KIVILCIM AKAY
Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.