Arkamızdan esen rüzgar olmak ister misiniz?

İlk kez bir Türk aile, kanolarıyla Çek Cumhuriyeti'nden başlayarak, Almanya boyunca Elbe Nehri üzerinde kürek çekerek doğayı, tarihi yüzlerce km takip edecek.

               Merhaba, biz Sarıhan ailesiyiz. Alışılmadık şeyler yapıyor, insanların çocuk yetiştirmek, tatile çıkmak, hayaller kurmak, adanmak, inanmak gibi konulardaki fikirlerini değiştirmeye çalışıyoruz.

               Bugüne kadar bisikletle ailece 26 ülkeyi keşfettik. İlk yılları daha dün gibi hatırlıyoruz, oğlumuz henüz 22 aylık, bez ve biberon kullanan minik bir bebekti. Herkes hasta olur vs derken biz kimseyi dinlemedik ve Avrupa'da 7 ülkeden geçen bir tur yaptık. Çünkü oğlumuz kutuların ( ev, avm ) ve çerçevelerin ( tablet, tv, telefon ) içinde kısılıp kalmasın, renkleri doğada öğrensin istedik. Sonraki yıllarda her yıl yollar bizi seslendikçe bu çağrıya uyduk, kah Alp Dağları'nın en yüksek geçitlerine bisikletle tırmandık, kah güneş batmayan Tayga ormanlarında vahşi kamp yaparak ilerledik. Oğlumuz Tibet Çınar 3 yaşında Hollanda'dan Türkiye'ye 3660 km'yi 56 günde bisikletle geldik. Tv programlarında, röportajlarımızda, yayınlanan 2 kitabımızda her zaman "herkes yapabilir" dedik. Bisiklet virüsünü insanlara bulaştırdık ve cesaret verdik.

Şimdi yeni hayalimizin peşindeyiz.

               Temmuz ayının 3. haftasında, Elbe Nehri üzerindeki Usti Nad Labem ( Çek Cumhuriyeti ) şehrinden başlayarak, Hamburg'a doğru ailece kanolarımızla keyifle kürek çekeceğiz. Yolumuz üzerindeki milli park alanlarını ziyaret edecek, Dresden ve Magdeburg gibi tarihi kentlerin içinden kanolarımız ile geçeceğiz.

Peki bunu neden yapıyoruz?

               1- Üç tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemiz Türkiye'de, su sporları konusunda pozitif örnekler maalesef çok fazla değil. Bisiklet virüsü bulaştırdığımız gibi kano virüsünü de yaymak istiyoruz. Soner Kano antrenörü ve bu alanda sporcular yetiştirmek istiyor. 2 yıl önce Türkiye'nin en büyük kano festivalini kurucusu ve başkanı olduğumuz dernek, çok sayıda gönüllü, yerel yönetim destekleri ile birlikte yine biz gerçekleştirmiştik. 

                2- Su kaynaklarının korunması konusunda farkındalık yaratmak, Elbe Nehri'nde yapılan tabiat parkı uygulamalarını yerinde görmek ve ülkemizde benzer doğa koruma alanları oluşması için etki yaratmak istiyoruz.

               3- Ailece bir ilki başarmak istiyoruz. Kas gücümüzle, çevreyi kirletmeden yol almayı, yerel insanlarla temas kurmayı, yerel lezzetleri, kültürleri, tarihi, coğrafyayı yerinde öğrenmeyi çok seviyoruz. Hiçbir Türk aile kano ile böyle bir macera denemeye cesaret etmedi. Başardıklarımız pek çok kişi için bir kaldıraç etkisi yaratacak, "Ben de, biz de yapabiliriz" duygusu uyandıracak, insanlara feyz verecektir.

               Destekleriniz ile ulaşacağımız bütçe sayesinde kanolarımızı, can yeleklerimizi, küreklerimizi, çekim ekipmanlarımızdan bazılarını yenileyecek ve bu malzemeleri sadece bir kereliğine değil uzun süre boyunca başka faaliyetler için de kullanabileceğiz. 

              Takipçilerimiz bize sık sık, çok şanslı olduğumuzu, eş olarak birbirimizi bulduğumuz için, oğlumuz doğa sporlarına düşkün olduğu için, birlikte seyahat edebildiğimiz için bir masalın kahramanları gibi yaşadığımızı söylüyorlar.

              Masalın devam etmesi için arkamızdan esen rüzgar olmak ister misiniz?

            

Ekip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
27.710 TL TOPLANDI
Hedef 27.000 TL
%102
210 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Soner Sarıhan
Bursa, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.